26 Mayıs 2012

ORHAN BORAN AĞABEYİN ARDINDAN
ANILARDA KALAN "ORHAN BORAN'LI DAKİKALAR"...

Bu ülkede sahne şovuna pek çok yenilikler getirmiş, günümüzde adına "Stand-up" denen komedi şovunun zamanında sahnelerde "Ayaküstü Gırgır" adıyla öncülüğünü yapmış, unutulmaz Yuki'yle, pek çok radyo ve televizyon programıyla iz bırakmış, sunuculuktan öte; bir ses ve konuşma ustası Orhan Boran ustayı 26 Mayıs 2012 Cumartesi günü, 84 yaşında yitirdik. Damdaki Mizahçınız, Orhan Boran ustanın ardından arşivine daldı... Orhan ağabeyden bana da "Orhan Boran'lı Dakikalar" anısı kaldı...   


Orhan Boran, çocukluğumun unutulmaz sesi... Henüz radyolu yıllarda gözümü açmıştım dünyaya...Yuki karakteri nasıl unutulur... Radyoda yaratılan bu müthiş karakter öylesine tutmuştu ki, Altan Erbulak ağabey ayrıca çizgi roman olarak da çizmişti Yuki'yi. Orhan ağabey, 1990'da ilk özel televizyon olan Star-1 açıldıktan bir süre sonra bu kanalda "Orhan Boran'lı Dakikalar" adlı bir talk-show programı yapmaya başlamıştı. Çok izlenen bir programdı. O dönem Star'ın tek rakibi TRT'ydi zira. o dönemler "Geyik Muhabbetleri" dizisinden iki kitabımı ardı ardına yayımlamıştım. Kitaplar, herhangi bir medya desteği olmaksızın kendi kendine satış listelerinin en tepelerine yerleşmiş, medyanın tüm ilgisizliğine rağmen mizahta yeni birşeyler bekleyen genç okurdan ciddi bir ilgi görmüştü. Böyle bir dönemde bizimle ilgilenen tek tv programı TRT'deki "Okudukça" idi. Ama o zaten bir kitap ve kültür programıydı. Derken kitaplarımın baskı üstüne baskı yaptığı böylesi bir dönemde, günün birinde Orhan Boran ağabey beni televizyon programına davet etti. Çok büyük bir heyecan yaşamıştım daveti karşısında. Bir konuşma ustasının karşısında konuk olmak hiçte kolay birşey değildi.  Adı bir süre sonra İnter Star olan kanalda "Orhan Boranlı Dakikalar"a konuk oldum. Programın kaydı 3 Eylül 1992 Perşembe gecesi yayınlanmış... Benimle birlikte 3 konuk daha vardı o gece. Orhan ağabey özellikle, 80'li yıllarda yarattığım ve adını "Geyik Muhabbeti" koyduğum mizah tarzının ve bu sözcüklerin isim babası olmamın altını çizmiş, beni müthiş derecede onore etmişti. Kendisi de yaptığı işe pek çok yenilik getirmiş ama bunun reklamını ve gürültüsünü asla yapmamış, müthiş derecede mütevazı bir ustaydı sonuçta. O programa çağırarak bana verdiği desteği asla unutamam...Cihan  Demirci'nin de konuklar arasında olduğu bir "Orhan Boran'lı Dakikalar" programı... (3 Eylül 1992-İnter Star)


Orhan ağabeyle unutulmaz ve birazda içimi burkan bir anım daha var... 90'lı yılların ortalarına doğru, o dönemler birlikte sayısız "gerçekleşmeyen" projeye imza attığımız çizer Sinan Gürdağcık'la birlikte Orhan ağabeyin Suadiye'deki evine gitmiştik. Müthiş bir projemiz vardı. Orhan Boran'ın unutulmaz tiplemesi olan Tavşan Yuki'ye çizgi film olarak hayat verecektik. Orhan Boran'ın reel görüntüsünün üstüne Sinan'ın çizdiği Yuki çizgi filminin senaryolarını da ben yazacaktım. Bir-iki deneme de yapmıştık. Orhan ağabey bu projeden çok heyecan duymuştu. O dönemler reel görüntü üzerine çizgi film daha çok yeni bir durumdu bu ülke için. Ancak bu ülkedeki tv kanallarınca yerli çizgi film üretimine değer ve para verilmediği için (bu kafa hâlâ devam etmektedir, dandik dizi filmlere trilyonlar döken televizyon kanalları, iş yerli çizgi filme gelince bütçede cimrinin de cimrisi olurlar ne yazık ki!!!) bu proje gerçekleşemeden rafa kalkan sayısız projemizden biri oldu. Gerçekleşseydi Orhan Boran ustaya da ciddi bir moral motivasyonu olacaktı açıkçası. Orhan Boran'ın 2000'li yıllarda ortalarda pek göremedik. Bu ülkenin bütün düzgün değerleri gibi olgunluk döneminde öylesine bir köşede bırakılmıştır bu büyük usta. Ruhu şad olsun... Son yıllarını dertlerle-hastalıklarla geçiren bir konuşma ustası acı ki sessiz-sedasız gitti... Geriye onun kuşağından gene tanıma ve sohbetini paylaşma olanağı bulduğum sevgili Halit Kıvanç ağabey kaldı kala kala... Ona uzun ömür diliyorum...

Malumunuz günümüzde tüm inceliklerini yitirmiş bir ülkedeyiz, artık konuşma ustalığı da; sakin ve ince üsluplu, zekaya seslenen, mizah duygusu taşıyan, o eski konuşma ustalarının çok uzağında, tam tersine, en kaba üslupla sadece bağırıp-çağırıp, azarlayanları duyduğumuz bir dönemin içindeyiz ne yazık ki!.. O yüzden Orhan Boran gibi ustaları çok daha fazla arayacağız!.. 

Damdaki Mizahçı Cihan Demirci'nin Arşivinden 3 Eylül 1992 tarihli "ORHAN BORAN'LI DAKİKALAR" programının haber kupürleri...1 yorum:

Admin dedi ki...

Güzel Paylaşımın için Teşekkürler..