08 Mayıs 2012

2. ULUSAL ANTALYA KARİKATÜR YARIŞMASINDA ÖDÜLLER VERİLDİ, ALTAN ERBULAK USTA ANILDI...


Sait Munzur'un birincilik ödülünü kazandığı 2. Ulusal Antalya Karikatür yarışmasının sergi açılışı, ödül töreni ve törenin ardından bu yıl adına ödül verilen 1988'de yitirdiğimiz çok renkli mizah ustası Altan Erbulak için yapılan anma söyleşisi 5 Mayıs 2012 Cumartesi günü, Antalya'da AKM Perge Salonunda gerçekleşti.

 


2. Ulusal Antalya Karikatür Yarışması sergisinin açılış anı...


Son 3 yılda bu Antalya'ya sanırım 7. gidişim filan oldu. Bu anlamda Antalya, doğrusu asıl gözdem İzmir'i bile solladı çaktırmadan! Nisan'da seçimini yaptığımız 2. Ulusal Antalya Karikatür Yarışmasının ödül töreni için geçen hafta sonu yeniden Antalya'daydım.  Antalya'da en sevdiğim yer Kaleiçi. Orda farklı bir hava var. Orda kalıp, sokaklarında dolaşmak, sonra sahile, parka inmek iyi geliyor epeydir pek de iyi olmayan moral vaziyetime, ruh halime...
 
 
 
 
 
Yarışma sergisinin açılışı öncesi Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Mustafa Akaydın ile odasında karikatür ve mizah ağırlıklı sıcak bir sohbet etme olanağı da buluyorum. Aksav Başkanı ve başkanın danışmanı Göksel Kumsal'la tanışıyoruz. Bu yılki Altın Portakal'da "Mizah"a geniş ayrılacağı müjdesini veriyor, karikatür adına konuştuğumuz pek çok tatsız şeyin arasında. Sonrasında Sosyal İşler Daire Başkanı Adem Akyürek'le sohbet ediyoruz. Derken yarışma sergisinin açılış saati geliyor. Hava sıcak. Dışarda bir Gençlik Festivali, konserler var. Antalyalı sanatseverlerin çok yoğun bir ilgi gösterdiğini söyleyemeceğim ne yazık ki. Tanıdık dostlar, hatta bildiğimiz Antalyalı karikatürcüler bile ortada yok. AKM Salonunun fuayesinde kurdelanın kesilmesi ardından, yarışma sergisi açılıyor ve konuklar yarışmada sergilenen karikatürleri inceliyorlar. Ardından AKM Perge Salonunda yarışmanın ödül töreni başlıyor. Az önce kokteylde görülen insan sayısı ödül töreninde yarı yarıya düşmüş vaziyette ne yazık ki. 


Sunucu arkadaşımız ilk sözü Damdaki Mizahçınız Cihan Demirci'ye veriyor. Jüride görev yapan arkadaşları; Ercan Akyol, Kamil Masaracı, Ferit Avcı ve Akdağ Saydut'u da temsilen konuşup, yarışma ve katılım hakkında bilgiler veriyorum. Geçen yıl 167 karikatürcünün katıldığı yarışmaya bu yıl 275 karikatürcünün katıldığını, katılan karikatür sayısının 493 olduğunu, ilk yıla göre ciddi bir artış olduğunu, özellikle çok genç, çok yeni karikatürcü adaylarının yarışmaya yoğun bir ilgi gösterdiklerini söylüyorum...2. Ulusal Antalya Karikatür Yarışmasında ödül alan (ödül törenine gelebilen) karikatürcülerle birlikteyiz...Konuşmamda karikatürün yaşadığı baskılara da dikkat çekip, karikatürün "vicdanımızın sesi" olduğuna söylüyorum. Ödül töreni sonrası yapılacak Altan Erbulak ustayı anma söyleşisine, çok arzu ettikleri halde katılamayan Erbulak ailesi fertleri; Füsun, Sevinç ve Ayşe Erbulak'ın özürlerini de iletiyorum bu arada... Ardından söz alan Antalya büyükşehir belediyesi başkanı Prof. Mustafa Akaydın da mizahın gücünden bahsederek, katılımdaki büyük artıştan memnuniyetini dile getiriyor. Daha sonra yarışmada ödül kazanan karikatürcülerin ödülleri veriliyor. Yarışmada birinciliği kazanan ve ödülünü almaya Ankara'dan gelen yılların usta çizeri Sait Munzur'a plaketini belediye başkanı Mustafa Akaydın veriyor. Yarışmanın bu yılki birincilik ödülü 3000 TL olarak saptanmıştı. Yarışmada "Altan Erbulak" adına konulan özel ödülü kazanan Kürşat Zaman, Jüri Özel Ödülünü alan Tuncer Özer, yarışmanın üçüncülük ödülü sahibi Oğuz Demir ile Jüri Özendirme Ödülü kazanan 16 yaşındaki Antalyalı genç çizer Berk Selçuk törene katılan çizerler arasındaydı. Tabii gördüğüm kadar en mutluları 16 yaşın heyecanıyla genç arkadaşımız Berk Selçuk. Yarışmada ödül aldığı halde törene katılamayan yarışma ikincisi Mehmet Kahraman'a, mansiyon sahipleri; Ömer Çam ve Asuman Küçükkantarcılar'a, Jüri Özendirme Ödülü kazanan Utku Kalıpçıoğlu ve Baret Kazazoğlu'na ödülleri daha sonra iletilecek.
 

Cihan Demirci "Altan Erbulak" söyleşisi sırasında...

Ödül töreninin ardından, Damdaki Mizahçınız Cihan Demirci, bir kez daha sahnede. Bu yıl adına ödül konulan, çok yönlü, çok renkli mizah ustası, sevgili Altan Erbulak ağabey için hazırladığım "Bir Sıcak Kahkaha" başlıklı görsel sunumlu söyleşimi, bu kez Erbulak Ailesi fertleri olmadan yapıyorum ne yazık ki. Salondaki konuklara 59 yıllık ömrüne sayısız üretimi sığdıran, pek çok sanatsal işi hakkıyla yapan ama her zaman "Öncelikle karikatürcüyüm" diyen müthiş usta Altan Erbulak'ı, gene heyecanla, gözlerim yaşararak anlatıyorum. Altan ağabeyi tanımış, onunla birlikte çalışma onuruna erişmiş bir insan olmanın mutluluğu üstüme çöken ciddi yorgunluğu alıp götürüyor.


Daha sonra bu yılki yarışmada ödül alan karikatürcüler onuruna verilen yemeğe geçiyoruz, Ship İn adlı güzel restoranın bahçesinde. Ödül törenine gelen çizer arkadaşlarla sıcak bir sohbet başlıyor. Son yıllarda sürekli artan ciddi bir baskı ve sindirme politikası görse de, muhalif yönü yok edilmeye çalışılsa da, az para kazandırsa da, iş imkanı her geçen gün daha da azalsa da, her anlamda geri düşmüş gözükse de, şu yaptığımız etkinlikleri çok az sayıda insan izler ve duyarlılık gösteriyor olsa da, şu karikatür ve mizah ne güzel şey be kardeşim diyorum her şeye inat içimden, yorgun-argın kalacağım otelin yolunu tuturken...  
 
 

Hiç yorum yok: