25 Ekim 2009

O SICAK
KAHKAHA
ALTAN AĞABEYİ
KARİKATÜR ALBÜMÜ VE SERGİSİYLE ANDIK...
Sevgili DAMDAKİ MİZAHÇI dostları; Türk mizahının çok yönlü ustası sevgili Altan Erbulak ustamızı Karikatürcüler Derneği'nin Sultanahmet'teki merkezinde 40. yılı etkinlikleri kapsamında hazırlanan bir karikatür albümü ve karikatür sergisiyle andık...
Sultanahmet'teki dernek salonunda gerçekleşen Altan Erbulak karikatür albümü tanıtımı ve sergi açılışına çoğunluğu dernek üyesi karikatürcülerin, sanatseverlerin, Altan Erbulak dostlarının yanı sıra Altan Erbulak'ın eşi Füsun Erbulak ve kızı Sevinç Erbulak ile Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Turgay Olcayto ile eski başkanlardan gazeteci-yazar Nail Güreli katıldılar.

Sevinç Erbulak, Damdaki Mizahçınız Cihan Demirci ve Füsun Erbulak

Karikatürcüler Derneği başkanı Metin Peker'in kısa konuşmasıyla başlayan etkinlikte sözü daha sonra TGC eski başkanı Nail Güreli aldı ve Altan Erbulak'la ilgili duygu ve görüşlerini aktardı. Daha sonra ise; Altan Erbulak'ın tiyatro oyuncusu sevgili eşi Füsun Erbulak ile tiyatro oyuncusu kızı Sevinç Erbulak söz aldı. Ardından erken yaşta yitirdiğimiz tiyatro oyuncusu Mete İnselel'in eşi Kamuran İnselel, karikatüristlerden; Yurdagün Göker, İbrahim Ersaraç, Cihan Demirci, Nuri Bilgin, Raşit Yakalı Altan Erbulak ile ilgili anılarını paylaştılar. Etkinlikte Altan Erbulak'ın Kocamustafapaşa'da bir zamanlar tiyatro fırtınası estirmiş Çevre Tiyatrosunun işletmeciliğini yapan eski dostlarından Haydar Zengin ve kardeşi de bulundular... 2 saati bulan etkinlikte 59 yıllık hayatı dopdolu ve çok renkli geçmiş, sayısız mesleği hakkıyla yapmış büyük usta Altan Erbulak böylece bir kez daha anımsanmış oldu.

Geçen yıl ustam Altan Erbulak'ı Karikatür ve Mizah müzesinde düzenlenen; Füsun Erbulak, Sevinç Erbulak, İbrahim Tapa ve Dağhan Külegeç'in de konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte "Bir Sıcak Kahkaha" adlı görsel sunumla anan, bulduğu her fırsatta onu yazılarıyla anmaya çalışan bendeniz Cihan Demirci de, söz bana geldiğinde onu tanımlamak için şunları söyledim;

"Altan Erbulak eğer yaşasaydı bugün aramızda olsaydı, 80 yaşında tonton gözüken ama aslında zıpkın gibi, enerjik mi enerjik bir ihtiyar olacaktı. Üstelik eminim ki bu salonda gene en gencimiz o olurdu, salonda bulunan en gencimize nal toplatacağına adım gibi eminim..."

ALTAN ERBULAK
ETKİNLİĞİNDEN
FOTOĞRAFLAR

SEVGİLİ ALTAN AĞABEYİ, YANİ O SICAK KAHKAHAYI BİR KEZ DAHA SEVGİ VE ÖZLEMLE ANIYORUM...

(Fotoğraflar: Cihan Demirci-Aziz Yavuzdoğan-Akdağ Saydut)

Hiç yorum yok: