20 Haziran 2007

VATAN VE AKŞAM'DA
"RTE GARANTİLİ FIKRALAR"

"RTE GARANTİLİ FIKRALAR" adlı kitabımın medya macerası sürüyor... 19 Haziran Salı günkü Vatan Gazetesinde Can Ataklı, kitapla ilgili yazısını, kitapta olmayan iki fıkramla birlikte yayınladı. Gene aynı günkü Akşam gazetesinde de, Şakir Süter, kitapta olmayan yeni bir fıkrama yer verdi. Bu iki yazıyı aşağıda sizlere alt alta sunuyorum...

Cihan Demirci’den
iki yeni fıkra daha

Cihan Demirci uzun yıllarını mizaha vermiş, bu konuda çok iyi yetişmiş isimlerden biri. Mizah dergilerindeki yazılarıyla milyonları hem güldüren hem de düşündüren Cihan Demirci’nin çok sayıda basılı kitabı da var. Demirci son olarak “RTE Garantili Fıkralar” kitabını piyasaya çıkardı. AKP dönemindeki baskı ve sindirmeler nedeniyle, mizah da yapılamadığını belirten Demirci, “Baskıcı iktidarlara karşı en iyi muhalefet mizahla yapılır. Demokratik ülkelerde mizahla yapılan bu eleştiriler elbette iktidarı yıpratır ama iktidarlar da demokratik olgunluk içinde buna hoşgörü ile bakarlar. Oysa AKP iktidarı öylesine baskıcı davrandı ki, mizah bile muhalefet yapamaz duruma geldi” diyor.Ünlü mizahçı çıkardığı kitapla 4.5 yıllık bu yanlışa da son verdiğini belirtiyor.
“RTE Garantili Fıkralar” kitabında çok sayıda fıkra var. Ama Cihan Demirci son günlerin gelişmeleri ışığında iki yeni fıkra daha üretmiş. Kitapta olmayan bu fıkraları da size ben aktarayım;
- Siyaseti camiden başlatan bir zihniyet, şehit cenazelerinde yükselen protestolardan rahatsız olunca halkın camiye girişini engellemişti. Böylesi günlerde bir şehit cenazesinde protesto bile yapamayan vatandaşlar caminin dışında toplanıp hep bir ağızdan bağırmaya başlamışlar: “RTEEEE, sen onu annarsın yaaaaa!..”
- Başbakan RTE, bir seçim mitinginde, arkasında sayıları her geçen gün artan koruma ordusunu vatandaşlara gösterip, kasılarak konuşmuş: “Bak vatandaş, ben bu ülkede, tek bir ordu tanırım o da benim koruma ordumdur!..”
CAN ATAKLI ( Vatan - 19 Haziran Salı 2007)
------------------------------------------------------------------------------------------------

“RTE Fıkrası!”

Geçenlerde “RTE Garantili Fıkralar” kitabını yayınlayan mizah yazarı Cihan Demirci, bize kitap dışından bir fıkra daha iletti: Başbakan Tayyip Erdoğan, her gün başka bir rakam vererek terörist sayısını bir türlü tutturamadığı günlerde bir okulu ziyaret etmiş. Girdiği sınıfta tahtadaki matematik problemini doğru çözemeyen bir öğrenciye öğretmeni çok kızmış: - Ah be evladım bir problemi doğru çözemedin, bizi Sayın Başbakanımıza karşı mahcup ettin! Öğrenciden yanıt gecikmemiş:- Siz ne diyorsunuz hocam, eğer bu problemi yanlış çözdüysem ilerde sırf başbakan olmak istediğim içindir!..

ŞAKİR SÜTER (Akşam - 19 Haziran Salı 2007)

Hiç yorum yok: